Filtr polaryzacyjny kołowy
B+W T-Pro 007 Clear MRC nano
B+W T-Pro 007 Clear MRC nano to nowy kołowy filtr polaryzacyjny B+W klasy premium, będący następcą znanego i cenionego przez fotografów i filmowców filtra z serii XS-Pro Digital. Jego konstrukcja oparta została na tych samych materiałach, które od lat plasują filtry B+W w światowej czołówce w kategorii trwałości i jakości optycznej, tj. znakomitym optycznie szkle Schott oraz super-wytrzymałej oprawce ze stopu mosiądzu.
Nowością w serii Master jest zoptymalizowana pod kątem ergonomii oprawka, która w przypadku filtra polaryzacyjnego w stałej i obrotowej części zyskała szersze, a przez to bardziej wygodne w użyciu ząbkowanie krawędzi. Zastosowana została także czarna matowa powłoka lakiernicza o ulepszonej formule, która sprawia że wkręcanie i wykręcanie filtra odbywa się jeszcze płynniej.
|
|
Najważniejsze cechy:
- udoskonalona pod kątem ergonomii użytkowania oprawka z poszerzonym ząbkowaniem;
- nowa formuła powłoki lakierniczej ułatwiająca wkręcanie i wykręcanie filtra;
- wysokiej klasy folia polaryzacyjna Käsemann o podwyższonej przepuszczalności światła, zamknięta w dwóch cienkich warstwach szkła optycznego Schott;
- 14 powłok antyrefleksyjnych AR + 2 powłoki MRC nano odpychające wodę oraz zabrudzenia;
- super cienka oprawka o wysokości zaledwie 4,3 mm, zaprojektowana do pracy z obiektywami super-szerokokątnymi o ogniskowej od 17 mm (format małoobrazkowy) a także wybranymi obiektywami ultra-szerokokątnymi;
- dodatkowy gwint przedni pozwalający łączyć ze sobą filtry lub zamocować dekielek;
- niezwykle odporna na uderzenia i zgniatanie oprawka wykonana ze stopu mosiądzu, zapewniająca dodatkową ochronę przedniej soczewki obiektywu;
- mosiężne gwinty o bardzo dobrych właściwościach ślizgowych, gwarantujące nawet kilkukrotnie dłuższą żywotność w porównaniu z filtrami z gwintem aluminiowym;
- gwarantowana niemiecka jakość wykonania i precyzja działania dzięki produkcji w niemieckiej fabryce Jos. Schneider Optische Werke GmbH w Bad Kreuznach;
- miękki pokrowiec ochronny w zestawie z filtrem;
- 24 miesiące gwarancji
Parametry
Producent |
Jos. Schneider Optische Werke GmbH |
Marka |
B+W |
Seria |
premium, Master |
Funkcja |
polaryzacyjny, kołowy |
Profil oprawki |
niskoprofilowa |
Zalecana ogniskowa obiektywu |
od 17mm dla formatu małoobrazkowego |
Szkło |
Schott Optical Glass |
Polaryzator |
folia polaryzacyjna Käsemann o podwyższonej transmisji światła |
Powłoki antyrefleksyjne |
antyrefleksyjne AR (7+7) |
Powłoki ochronne i przeciwzabrudzeniowe |
MRC nano (1+1) |
Materiał oprawki |
stop mosiądzu lakierowany proszkowo i grawerowany laserowo |
Dodatkowy gwint |
tak |
Dostępne średnice [mm] |
30,5 ~ 112 |
Zawartość zestawu: |
filtr polaryzacyjny, pokrowiec |
Gwarancja |
24 miesiące SANSA Europe sp. z o.o. |
Funkcjonalność
Filtr polaryzacyjny B+W Master KSM HTC MRC nano dzięki zastosowaniu najlepszych komponentów optycznych charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem transmisji światła. Przekłada się to na najniższy wśród filtrów polaryzacyjnych spadek ekspozycji wynoszący zaledwie od 1 do 1,5 stopnia przysłony. Opracowany przez inżynierów B+W proces cementowania szkła z ultra-cienką folią polaryzacyjną Käsemann, obustronnie zabezpiecza ją dwiema cienkimi taflami szkła optycznego Schott. Scalone szkła pokrywane są następnie z każdej strony siedmioma warstwami antyrefleksyjnymi oraz także obustronnie dodatkową warstwą ochronną MRC nano.
Po lewej zdjęcie bez filtra. Po prawej zdjęcie z filtrem polaryzacyjnym KSM HTC MRC nano
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH, fot. Radek Plíhal
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
Trwałość i wygoda użytkowania
Filtry B+W od lat znane są z ponadprzeciętnej wytrzymałości i trwałości. Potwierdzają to sami fotografowie, którzy do dziś z powodzeniem użytkują swoje filtry B+W zakupione kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Swoje unikalne właściwości mechaniczne zawdzięczają wykorzystaniu stopu mosiądzu, który w porównaniu z powszechniej stosowanymi i tańszymi stopami aluminium jest znacznie bardziej odporny na uderzenia, ma bardzo dobre właściwości ślizgowe oraz nie koroduje w kontakcie z wodą morską. Super-cienka (zaledwie 4,3mm), niskoprofilowa oprawka serii B+W Master zaprojektowana została specjalnie do współpracy z obiektywami super-szerokokątnymi. W jej górnej części znajduje się dodatkowy gwint o takiej samej średnicy, pozwalający łączyć filtry lub zamocować dekielek typu snap-on.
Poszerzone ząbkowanie oprawki filtra polaryzacyjnego B+W Master.
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
Przekonaj się o solidności filtrów B+W już przy pierwszym kontakcie!
Proces toczenia oprawek filtrowych
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
Zweryfikowana pod kątem jakości toczenia i wymiarów oprawka filtra lakierowana jest proszkowo na czarny mat, co zapobiega powstawaniu refleksów świetlnych i jednocześnie chroni jej powierzchnię przed zarysowaniami. Za pomocą lasera wypalane są na niej oznaczenia, których charakterystyczny złoty kolor potwierdza użycie mosiądzu z którego jest wykonana.
Mikrometryczna kontrola grubości oprawki filtra po wytoczeniu.
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
Laserowy proces znakowania oprawek filtrów B+W
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
Warto wiedzieć
Gwinty wykonane ze stopu mosiądzu zużywają się znacznie wolniej niż aluminiowe, gdyż nie ścierają się tak szybko w aluminiowych i magnezowych obudowach obiektywów. Ma to szczególne znaczenie podczas w pracy w terenie, gdzie występują zmienne warunki pogodowe oraz możliwe zapylenie i zapiaszczenie. Dlatego stop mosiądzu, dzięki swoimi właściwościom chemicznym, fizycznym i mechanicznym od ponad stu lat wykorzystywany w produkcji instrumentów optycznych, zapewniając im niezrównaną precyzję działania i długowieczność. Mosiężna, lakierowana proszkowo na czarny mat oprawka stosowana jest we wszystkich filtrach B+W serii XS-Pro Digital, F-Pro, T-Pro, Basic oraz Master.
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
Szkło Schott i powłoki MRC nano
Podstawą każdego filtra fotograficznego jest szkło optyczne, którego odpowiednio dobrane właściwości optyczne i fizyczne, pozwalają wykorzystać pełen potencjał obiektywu na którym zamontowany jest filtr. W produktach B+W od początku stosowane jest klasy szkło optyczne niemieckiej firmy Schott, które w połączeniu z powłokami MRC i MRC nano, gwarantuje neutralny wpływ na charakterystykę barwną i zachowanie maksymalnej rozdzielczości optycznej obiektywu.
Szkło optyczne Schott w formie walców przed cięciem i szlifowaniem na filtry.
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
Kontrola jakości optycznej szkła filtra B+W z wykorzystaniem aparatury metrologicznej
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
W czasie gdy wielu producentów filtrów prześciga się w technologii i liczbie warstw antyrefleksyjnych, B+W od ponad trzydziestu lat potwierdza, że opracowana przez nich w 1985 roku innowacyjna formuła MRC (Multi Resistant Coating) oraz udoskonalona współcześnie wersja MRC nano, wciąż stanowi wzorzec jakości i skuteczności działania powłok antyrefleksyjnych i ochronnych. Stosowane w filtrach B+W oraz w wybranych obiektywach Schneider powłoki MRC i MRC nano, przyczyniają się do wiernego odwzorowania barw i skutecznej eliminacji odblasków, chroniąc jednocześnie szkło filtra i przednią soczewkę obiektywu przed zarysowaniami oraz zabrudzeniami.
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
Każdy filtr B+W sygnowany MRC nano wykonany jest z najwyższej jakości szkła optycznego Schott, pokrytego obustronnie 8 warstwami antyrefleksyjnymi (łącznie 16 warstw na filtr) oraz dodatkową warstwą nano (także obustronnie), która zapobiega utrzymywaniu się kurzu i kropel wody na powierzchni filtra, jednocześnie chroniąc szkło przed zarysowaniem oraz zabrudzeniami.
Charakterystyka spektralna filtrów B+W z powłokami E, MRC i MRC nano
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
Proces próżniowego napylania warstw antyrefleksyjnych MRC nano na powierzchniach szkieł filtrów B+W.
źródło: Jos. Schneider Optische Werke GmbH
W trosce o środowisko naturalne
Wraz z wprowadzeniem nowej serii filtrów Basic i Master, zmienił się także sposób i zabezpieczania filtrów na czas transportu. W trosce o środowisko naturalne zaniechano stosowanego dotychczas plastikowego etui wypełnionego gąbką, które zastąpione zostało skórzanym futerałem oraz papierowym opakowaniem. Oba materiały są w pełni biodegradowalne.